najgorsze szkolenia

Najgorsze szkolenia pracowników i programy rozwojowe

Szkolenia i programy rozwojowe powinny wspierać rozwój pracowników, podnosić ich kwalifikacje oraz zwiększać motywację. Niestety, zdarza się, że niektóre szkolenia pracowników przynoszą więcej szkody niż pożytku. Poniżej przedstawiamy przykłady najgorszych praktyk szkoleniowych, które spotkały się z krytyką uczestników na podstawie opinii zebranych w komentarzach na Linkedin Joanny Rosiek (nie dotyczą szkoleń organizowanych przez firmę ROSIEK).

Brak konkretów i zbyt długie sesje

„Najgorsze szkolenia: które trwają dwa dni, a powinny 3h oraz te, podczas których musimy odgrywać scenki dot. abstrakcyjnych sytuacji. Nie jestem pewna czy wtedy startuję do łódzkiej filmówki, czy jednak biorę udział w impro. Najwięcej wynoszę ze szkoleń, które są po prostu konkretne: dużo wiedzy, dużo omówionych przykładów z wnioskami.”

Niezorganizowane zarządzanie czasem

„Dla mnie bardzo męczące jest, kiedy wszystko wymyka się spod agendy i powstają przedłużające się bloki bez przerw lub nie wiadomo, kiedy ta przerwa tak naprawdę będzie. Uczestniczyłam w warsztatach, w których musieliśmy o tym przypominać prowadzącemu dla higieny i zadbania o chwilę odpoczynku. Prowadziło to do spadku zaangażowania i mniejszej koncentracji na prezentowanej treści.”

Dominacja jednego uczestnika

„Jeju, byłam na takim szkoleniu. Dziwne to było, bo prowadziła je moja koleżanka, która jest naprawdę doświadczonym trenerem. Niestety jedna z uczestniczek zdominowała totalnie warsztat, opowiadając o swoich podróżach i tym, co robi. Może i ciekawe było, ale przyszłam na szkolenie w innym celu. Miałam ochotę wyjść w trakcie.”

Złe praktyki prowadzących

„Trener nie był zainteresowany uczestnikami. Prosił, żeby nie zadawać pytań. Może na końcu będzie na to czas. W czasie przerw też nie było z nim kontaktu. A po 6h szkolenia (a właściwie wykładu) nikt nie miał ochoty.”

„Techniki sprzedaży: prowadzący namawiał nas do tego, żeby nie odpisywać klientom na maile, jeśli nie napiszą drugi raz, ponieważ dopiero to oznacza, że są naprawdę zainteresowani.”

Niewłaściwy temat szkolenia

„Uczestniczyłem w szkoleniu bardzo technicznym które ktoś wyżej w hierarchii stwierdził że jest nam potrzebne żeby poszerzać horyzonty – okazało że ani potrzebne ani w ogóle tematyka nam nie znana i nie za bardzo wiemy o czym w ogóle mówi. Prowadzący się szybko zorientował o co chodzi, coraz częściej się zaczęły przerwy na papierosa.”

Przestarzałe i niedopasowane materiały

„Szkolenie z EB bazujące się na podstawowych informacjach z internetu i przykładach mających 10+ lat, w tym niedopasowanych do grupy uczęstnikow i branży (było 3 uczęstników i wszyscy z obszaru IT).”

Brak wartościowej treści i złe praktyki prowadzących

„Szkolenie z zarządzania talentami – właściwie to prezentacja co robili w firmie.”

„Szkolenie sprzedażowe – prowadzący wciskający kit i bzdury przyparty o pytaniami o konkrety uciekał od odpowiedzi aż się kurzyło.”

„Zarządzanie czasem: mieszana grupa PM’owie, handlowcy – różne działy. Pani prowadząca otwarcie mówiła PMom, że mogą ignorować maile np. od mojego działu, skoro są dla nich mniej ważne (chodziło o kwoty, PMowie obracali towarami w skali kilkudziesięciu- kilkuset milionów zł miesięcznie, mój dział miał cel sprzedażowy ok 4-5mln, więc moje zapytanie o towar za 2mln dla nich było nieistotne, dla mnie stanowiło 50% celu całego działu).”

„Wszelkie programy akceleracyjne w których brałem udział to była totalna strata czasu, jeździło się jak na niektóre wykłady, żeby tylko podpisać listę obecności.”

Najgorsze szkolenia pracowników to strata…

Nieudane szkolenia pracowników i programy rozwojowe mogą prowadzić do frustracji, marnowania czasu, pieniędzy i zasobów firmy. Co więcej, bardzo często negatywnie wpływają na zaangażowanie pracowników. Niezwykle ważne jest, aby planować szkolenia z uwagą na potrzeby uczestników, z wykwalifikowanymi trenerami oraz z dobrze przemyślanymi programami rozwojowymi.

Jeśli chcesz uniknąć takich sytuacji w swojej firmie, zapraszamy do kontaktu! Oferujemy profesjonalne konsultacje i szkolenia, które spełnią oczekiwania!


Posłuchaj pozytywnych opinii uczestników naszych warsztatów

Odkryj, jak inne organizacje osiągnęły znaczące przełomy w zakresie innowacji, efektywności i gotowości do zmian dzięki współpracy z ROSIEK Solutions. Zobacz szczegółowe analizy, strategie i rozwiązania, które pomogły organizacjom na różnych etapach ich rozwoju i dowiedz się, jak możemy wesprzeć Twój biznes w osiągnięciu podobnych sukcesów.