Agile nie tylko w HR

Czytelnicze MVP o Agile nie tylko w HR

Chcesz poczytać o Agile, ale nie wiesz od czego zacząć? Trudno wybrać Ci pozycję, kiedy „przygniata” Cię ilość dostępnych materiałów? Szukasz czegoś lekkiego i treściwego? A może jesteś liderem i szukasz o Agile w kontekście leadershipu? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Jednym z moich marzeń jest przeczytać wszystkie wartościowe książki o Agile i przywództwie w duchu tych wartości. Moja słabość to książki. Totalna. Jak wsiąknę to na amen! Coraz częściej wsiąkam też w treści audio i video.

Jednocześnie życie jest tak pociągające, że nie sposób ograniczyć się jedynie do czytania tudzież słuchania. A jeśli tak jak ja, jesteś rodzicem trójki dzieci, to wiesz, co to znaczy czas na rozwój. Nic tak nie wkurza jak bezwartościowa książka, jeśli o TEN kwadrans walczyłeś tydzień, a nawet wieczność 🙂

Pomyślałam więc, że przygotuję Ci czytelnicze MVP (minimum value product) w tym temacie. A dokładnie krótką listę wartościowych treści, które powinieneś przeczytać, jeśli nie masz czasu na przeczytanie tych wszystkich, które warto.

Czym jest więc to czytelnicze MVP? Ano listą czytelniczych inspiracji, która spełni cel: zdobyć solidną wiedzę o agile mindset w możliwie najkrótszym czasie.

Jedziemy?

Zrozum zmianę paradygmatu zarządzania

Zacznij od zrozumienia zmiany świadomości ludzkości. Książka „Pracować inaczej” Frederick Laloux to dla mnie biblia rozwoju ludzkiej świadomości i towarzyszącym jej etapom modelów zarządzania.

Zobacz na przykład na ten fragment: „Co warunkuje etap, na jakim funkcjonuje dana organizacja? Przywództwo. Liczy się poziom, z którego przywódcy najczęściej spoglądają na świat. Świadomie lub nieświadomie, to przywódcy ustanawiają takie struktury organizacyjne, kulturę i praktyki, jakie mają sens dla nich i jakie korespondują z ich stylem radzenia sobie ze światem. Oznacza to, że dana organizacja nie jest w stanie rozwinąć się poza etap rozwoju jej przywódców.” Bum!

Jeśli więc zrozumiesz na jakim poziomie świadomości jesteś Ty oraz Twoi przywódcy, zrozumiesz jaką masz drogę do Agile i czy w ogóle w tej organizacji i z tymi ludźmi jest ona możliwa do przebycia. Nie w każdym miejscu rozkwitnie Agile i to jest smutna część historii.

Podstawy podstaw

Jednym z pierwszych podejść w duchu Agile był Scrum. Warto więc sięgnąć do ciągle aktualizowanego „Scrum Guide” po polsku. To baza, od której zaczynałam w 2009 roku.

Lekko i treściwie

Lubię sięgać do twórców podejścia. Jednym z nich jest Jeff Sutherland i jego książka: „Scrum – czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej.” Tu poznasz nie tylko sam Scrum, ale również wiele aspektów efektywności i agile mindset. To bardzo praktyczna lektura, świetnie i lekko napisana.

Hop do Agile HR

Nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Wciąż w Polsce pełno jest artykułów, które opisują Agile HR z perspektywy zarządzania projektami w HR. Inspiruję się więc zagraniczną literaturą i zdecydowanie w formie on-line.

Zapraszam Was do agilehrcommunity.com, społeczności, której częścią jestem, po mnóstwo przykładów i rzetelnych treści. No i koniecznie nasz YouTube. Możesz też sięgnąć po książkę: „Agile HR. Deliver value in a changing world of work”

W tym obszarze, w ciemno możecie czytać wszystko od Steve Denning na Forbs.com np „Can HR become Agile?”

Przywództwo w Agile

Choć autorka nie używa słowa Agile, to przywództwo, o którym pisze, to właśnie ten poziom świadomości, który jest gruntem pod Agile. Zaczynając od „Z wielką odwagą” poprzez „Z odwagą w nieznane” aż po „Odwaga w przywództwie”. Oczywiście polecam wszystkie jej książki. Jeśli chcesz dobrze zrozumieć porażkę, to warto sięgnąć również po „Rosnąc w siłę”. A jeśli potrzebujesz się przekonać to zacznij od filmu „Odwagi” na Netflix lub dowolnego na TEDx.

Zespół

Pod zespoły w duchu Agile, fundament kładzie Partick Lenzioni w książce „Pięć dysfunkcji pracy zespołowej” i koniecznie obejrzyj film, który ubóstwiam. Obowiązkowa lektura wszystkich liderów. Dla szczególnie zainteresowanych koncepcję Patricka omawiam podczas szkolenia Leadership
in BANI world
.

Dwóch gości, których trzeba czytać

Do nich zaglądam zawsze. Jeśli chcesz wiedzieć czym Agile jest, to tu dotkniesz sedna i głębi.

Artykuły i podcast Mariusza Chrapko Menadżer plus i jego książkę: „Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami. Wydanie II rozszerzone” – Mariusz Chrapko.

No i koniecznie Zero Bullshit Management by Igor Mróz.

No wiem, że można jeszcze to i to i jeszcze tamto. Ale zaufaj. Przeczytaj to, co znajdziesz tutaj, a będziesz bogatszy. I jestem pewna, że nie wrócisz taki sam 🙂